Nowości w świecie motoryzacji

Nowości w świecie motoryzacji

Najnowsze prezentacje i opinie o technologii w świecie motoryzacji

Porady techniczne

Porady techniczne

Zagadnienia i porady zamieszczane przez użytkowników aut

Auta retro i historia motoryzacji

Auta retro i historia motoryzacji

Wszystko co powinien wiedzieć posiadacz starego samochodu

Mechanika i serwisowanie auta

Mechanika i serwisowanie auta

Informacje i prezentacje warsztatów samochodowych

Szkolenia dla kierowców

Szkolenia dla kierowców

Wszystko co powinien wiedzieć współczesny kierowca

 

Jak dbać o Własne Auto

Trabant

W codziennej eksploatacji lakier naszego auta jest narażony na wiele szkodliwych czynników atmosferycznych, mechanicznych. Często niestety jest również wystawiany na działanie ptasich pazurów czy odchodów, podobnie jak i innych mniejszych zwierząt. To wszystko może wpłynąć na powstanie trwałych uszkodzeń. Wielu z nich można zapobiec stosując warstwę ochronna na lakier. Przed zarysowaniami lakier najskuteczniej chroni powłoka kwarcowa, jest to nowy produkt, który nakłada się na dokładnie wyczyszczone auto. Efekt jest taki, jakby na samochodzie utworzyła się idealnie przezroczysta warstwa lodu. Taka powłoka chroni przed zarysowaniem i brudem. Powłoka się nie zmywa za to cały brud z niej znika bez śladu, nie pozostają po myciu zacieki, tak dobrze nam znane.

Dla osób, które stronią od tak radykalnych, chociaż skutecznych rozwiązań, pozostają twarde woski, które chronią nie tyle przez zarysowaniem co przed działaniem czynników atmosferycznych i brudu, który już tak silnie nie przylega do lakieru. Bardzo ważne jest jednak wcześniejsze zastosowanie środków czyszczących i odtłuszczających lakier, dopiero na czysty i osuszony lakier można nakładać warstwę wosku, który następnie polerujemy. Jest spory wybór dobrej jakości wosków, które zapewnią odpowiedni wygląd naszego auta. By odświeżyć lekko już zużyty lakier można zastosować pastę polerską średnioziarnistą , która bez większego problemu usuwa głębsze rysy w lakierze, podobnie działają mleczka, które głęboko wnikają w rysy i wypełniają je. Ważne jest to, by takie czynności konserwacyjne wykonywać odpowiednio często, w ten sposób mamy pewność, że na lakier przez dłuższy czas nie działa nic co by mogło mu zaszkodzić na tyle silnie, że pozostał by trwały ślad.

Warto również zwracać uwagę na to by zabiegów konserwacyjnych lakieru nie przeprowadzać w miejscu silnie nasłonecznionym, niestety myjąc auto w takim miejscu zyskamy tylko zacieki i przebarwienia. Jeżeli własnoręcznie myjemy auto, róbmy to w zacienionym miejscu. Zresztą parkując również lepiej unikać nasłonecznionych miejsc, by nasz lakier, nie blakł. Oczywiście nie na samym lakierze kończy się troska o wygląd auta, nie brakuje środków, które pomagają utrzymać w czystości tapicerkę, kokpit we wnętrzu kabiny pasażerskiej. Nie brakuje również środków do czyszczenia a także zabezpieczania szyb, tak by i one były odporniejsze na brud i uszkodzenia.