Odzyskiwanie Metali

Wciąż wiele osób mylnie identyfikuje złomowiska z wysypiskami śmieci czy też z miejscami, gdzie latami rdzewieją stare auta. Obecnie jednak złomowiska wyglądają zupełnie inaczej. Każdy z nas zapewne słyszał o skupowaniu złomu i to każdego rodzaju, np puszek po napojach. Musi się za tym coś kryć, skoro dla wielu osób handel złomem jest tak opłacalny. Przede wszystkim chodzi tu o sam fakt, że wiele przedsiębiorstw widzi, jak opłacalne jest odzyskiwanie metali w porównaniu z ich wydobyciem. Często różnica ceny pozyskania metali ze złomu i tej samej ilości metali z wydobycia różni się o kilkanaście procent. Sprawia to, że na rynku coraz bardziej powiększa się konkurencja, powstają coraz to nowsze punkty skupu złomu, coraz to nowsze stacje demontażu pojazdów, gdzie z metalowych części a także z katalizatorów samochodowych odzyskuje się metale a z tych ostatnich metale szlachetne takie jak platyna, ran, pallad.

Odzyskiwanie platyny z katalizatorów pokrywa około 22 % zapotrzebowania przemysłu na ten metal. Recykling metali jest więc korzystny ekonomicznie jednak co ważniejsze, jest również korzystny dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim wydobywanie surowców naturalnych łączy się z duża degradacją środowiska, nie tylko związanego z samym drążeniem skorupy ziemskiej, ale z powstawaniem dużej ilości odpadków kopalnianych, które trzeba gdzieś składować. Dodajmy do tego szkodliwe substancje, które wytrącają się przy oczyszczaniu złóż, duży nakład energii potrzebnej do przetopu, znacznie większy niż w przypadku recyklingu.

Później równie szkodliwe jest zaśmiecanie związane z przechowywaniem rdzewiejących wraków i innych metalowych odpadków cywilizacji. Recykling pozwala na zmniejszenie wydobycia surowców, a więc ochronę naturalnych złóż, które po woli się wyczerpują a także na zlikwidowanie miejsc składowania odpadków kopalnianych. Mało kto wie, że nawet ze złomu komputerowego można odzyskać sporą ilość złota, które jest przecież surowcem drogim i rzadkim. Najwięcej złota odzyskuje się z procesorów komputerowych w dosyć prostym procesie przetopu. Podobnie odzyskuje się również inne metale, nie tylko metale, które później w hutach przetapiane są na stal ale również metale szlachetne i rzadkie. Jak widać recykling metali stał się koniecznością nie tylko ze względów ekologicznych ale przede wszystkim ze względów ekonomicznych.