Ogromna ilość wypadków drogowych, sprawia, że zakłady mechaniki, blacharskie jak również takie, które zajmują się złomowaniem aut, nie mogą narzekać na brak pracy. złomowanie samochodów dotyczy przede wszystkim aut rozbijanych w wypadkach, często są to auta stosunkowo nowe, więc wszelkie pozyskane, nieuszkodzone części trafiają na rynek jako części używane, często nawet komisy czy inne punkty, które zajmują się sprzedażą, dają na takie części gwarancje.
Na złomowisko trafiają też auta, które uległy awarii a ich naprawa jest nieopłacalna, często takie auta wcale nie muszą być bardzo stare i dotyczy to czasem aut zaledwie kilkuletnich. To wszystko sprawia, że obrót częściami zamiennymi jest coraz bardziej opłacalny. Coraz więcej osób naprawiając swoje auta, sięga po części używane, które kupuje bezpośrednio na złomowiskach albo w komisach, coraz bardziej popularne na nowo stają się również szroty. Wszystko to jest w zasadzie wynikiem tego, ze części fabrycznie nowe są tak drogie, że opłaca się je kupować tylko do samochodów o małym jeszcze przebiegu, lub w sytuacjach gdzie wymagają od nas tego np. warunki gwarancyjne.
W przypadku aut starszych, naprawa częściami nowymi może niebezpiecznie podnieść koszt naprawy do wartości całego auta. Autokomis oferując gwarancje na praktycznie nowe części jest wtedy zdecydowanie lepszym miejscem zakupu części niż sklep gdzie części nowe mają ceny nawet i dwa razy wyższe. O ile opłaca się jednak kupowanie części używanych, gdzie ich stan można w zasadzie ocenić już na pierwszy rzut oka o tyle sprawa kupna samochodów używanych to zdecydowanie inna bajka. samochody używane wyglądają bardzo często lepiej niż jest w rzeczywistości, zresztą metody tuszowania wad i uszkodzeń w autach, stały się w naszym kraju sportem narodowym w którym niechlubnie prześcigają się wszyscy. Nie jest wcale przesadzona opinia, że w ten sposób można kupić samochód złożony z dwóch innych. Sprawa jest o tyle problematyczna, że ze względu na wysoki kunszt profesjonalistów od tuszowania wad, problem z ich rozpoznaniem mają czasem nawet ich koledzy po fachu.
© 2011 – 2015, proad1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.proviper.pl