Samochody nie tak dalekiej przyszłości

Cały czas przypomina się nam, jak wielki wpływ na otoczenie mają nasze decyzje dotyczące zakupionych towarów, tych małych i dużych, takich jak samochodów. Samochód jest dla większości osób nieodzowną, ale i kosztowną częścią życia. Stąd też producenci stale pracują nad nowymi, proekologicznymi rozwiązaniami dającymi mniejsze zużycie paliwa w nowych modelach. Jest to szczególnie istotne w świetle rosnących z roku na rok cenach benzyny.
Dla samego kierowcy jest to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, a dla przyrody nieco mniejsza uciążliwość. Jednym z korzystnych rozwiązań jest wprowadzanie na rynek zminiaturyzowanych modeli (słynny Smart, czy chociażby pierwsze dwie generacje marki Honda City przychodzą na myśl), często wytworzonych częściowo lub w całości z lżejszych materiałów (takich jak włókno węglowe). Kolejnym, najbardziej efektywnym, i w różnym stopniu uniezależniającym od ropy rozwiązaniem, jest wprowadzanie silników zasilanych alternatywnymi paliwami – hybrydowych, elektrycznych i wodorowych. O ile auta hybrydowe i elektryczne są już od jakiegoś czasu produkowane seryjnie, to ogólnodostepność aut wodorowych jest jeszcze tematem na przyszłość. Same jednostki napędzane paliwem ropopochodnym są wciąż udoskonalane. Przykładowo, Honda Civic najnowszej, 9 generacji będzie spełniać rygorystyczne standardy spalania benzyny, i poza tym będzie również standardowo dostępna w wersji hybrydowej i na gaz.
Innym, świetnym wynalazkiem, sprawiającym, że jazda po mieście staje się znacznie bardziej ekonomiczna, jest system start stop – automatycznie wyłączający silnik w trakcie dłuższego postoju (korek, wypadek, światła itd.), a uruchamiający go przy naciśnięciu pedału gazu przez kierującego. Praca, jaką w samochody wkładają projektanci i konstruktorzy jest też obliczona na zysk. W końcu, klient jest bardziej skłonny wybrać pojazd, którego eksploatacja będzie kosztować jak najmniej. Reasumując, dni samochodów napędzanych ropą są policzone. Przyszłość należy do transportu bazującego na innowacyjnych technologiach, a przede wszystkim na alternatywnych paliwach.

© 2011 – 2015, Dominik Fidor. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.proviper.pl

Podobne Artykuły