CAD, MES, CAE

Prawdopodobnie wszyscy znają akronimy, o których mowa w tytule. jednakże rozmowy, które przeprowadziłem z ludźmi teoretycznie z branży, wskazują, na spore pole niepewności co do ich pełnego znaczenia. Weźmy na początek powszechnie używany skrótowiec CAD (ang. Computer Aided Design).

Tłumaczenie wskazuje na komputerowo wspomagane projektowanie. To prawda, ale należy pamiętać, że słowo „projektowanie” jest dość pojemne znaczeniowo. Weźmy chociażby najprostszą kwestię, czy akronim CAM (ang, Computer Aided Manufacturing) to część CAD’a czy też niezależny obszar? Sytuację, w tym konkretnym, przypadku komplikuje fakt postępującej synergii programów, które powszechnie nazywa się CAD’ami i aplikacji  do niedawna opisywanych jako CAM’y. Historycznie rzecz ujmując CAD i CAM to oddzielne, choć sąsiednie światy.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MrYN4LfZpOs[/youtube]

Obecnie jednak, jednak życie pokazuje, że co raz bardziej strefa graniczna co najmniej staje się płynna. Proces ten nie dotyczy  tylko  CAD’a. Dokładnie tę samą sytuacje mamy w przypadku skrótowca CAE (ang.Computer Aided Engineering). Tu z kolei, zwłaszcza w ujęciu marketingowym, pod pojęciem prac inżynierskich umieszcza się często  oprogramowanie typu CAD ze zintegrowaneym oprogramowaniem do obliczeń inżynierskich typu MES – metodą elementów skończonych. Czasami w standardzie CAD’a umieszcza się jeszcze oprogramowanie do zarządzania dokumentacją. Istotnie, pojęcie prac inżynierskich jest daleko szersze. Weźmy tu pod uwagę np. oprogramowanie do wspierania realizacji projektów. Czy oprogramowanie wspomagające projektowanie montażu.

No i na końcu ciągle jeszcze w znacznej mierze cel do osiągnięcia (choć już prawie, prawie) CIM (ang. Computer Integrated Manufacturing) tu przynajmniej nie istnieją jakiekolwiek wątpliwości, w skład bowiem tego pojęcia wchodzi po prostu wszystko! Całe obecne i przyszłe oprogramowanie , które wykorzystuje/wykorzystywać będzie się w procesie wytwarzania, od etapu projektu do etapu śmierci technicznej urządzenia (recycling).

© 2017 – 2019, infosped. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.proviper.pl

Podobne Artykuły